Skip Navigation Links > Home > O firmie > Aktualności > ALPOL INSPIRUJE cz.13-2 DSO jako część systemu opartego na rozwiązaniach IP
ALPOL INSPIRUJE cz.13-2 DSO jako część systemu opartego na rozwiązaniach IP
Dźwiękowe Systemy Ostrzegawcze w obiektach zabytkowych – jako część systemu opartego na rozwiązaniach IP np. sieć sklepów, hoteli, dworców).
alpol_paudio_dso_cz2_01.png

OBIEKT (ZAKRES PRAC):

Dostarczenie i uruchomienie centrali i systemu DSO IVO (2 pulpity)

Dostarczenie nagłośnienia
(1012 głośników)
(60 linii głośnikowych)

Doradztwo projektowe

Usługi elektroakustyczne

ul. Uzdrowiskowa 23 / Świnoujście

REALIZACJA I WDROŻENIE:

pAudio:
Projektant i producent systemu DSO–IVO

 • 10 lat na rynku
 • Ponad 400 realizacji
 • Wykwalifikowany zespół
 • Indywidualne podejście do klienta
Mamy produkt, który jako jeden z niewielu w Europie spełnia wszystkie fakultatywne
wymogi normy zharmonizowanej EN 54-16:2008. Posiadamy certyfikaty i wyróżnienia.

MOŻLIWOŚCI DSO IVO

alpol_paudio_dso_cz2_02.pngDźwiękowy System Ostrzegawczy w Polsce jest obligatoryjny w większości obiektów użyteczności publicznej, a jego zadaniem jest pokierowanie sprawną i bezpieczną ewakuacją w obliczu zagrożenia.

Dodatkowo DSO można wykorzystywać do celów komercyjnych, przecież w hotelu, na hali widowiskowej, sklepie wielkopowierzchniowym często istnieje potrzeba wygłaszania informacyjnych komunikatów słownych, czy odtwarzania muzyki. W praktyce system służący do ewakuacji głosowej zapewnia również funkcje radiowęzła.

A co w przypadku kiedy chcielibyśmy nadawać komunikaty słowne z jednego miejsca do sieci sklepów wyposażonych w system DSO w całym kraju?

System Terracom umożliwia zintegrowanie komercyjnych funkcji wielu systemów DSO – IVO produkcji pAudio Technologies poprzez sieć IP. Takie rozwiązanie zapewnia możliwość nadawania komunikatów informacyjnych oraz podkładu muzycznego z jednego miejsca do kilku systemów IVO w różnych lokalizacjach dzięki wspólnej sieci IP łączącej budynki.

alpol_paudio_dso_cz2_03.png

OPEROWANIE NA SIECI IP

JAKIE MOŻLIWOŚCI OFERUJE OPEROWANIE NA SIECI IP?

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy budynek jest wyposażony w sieć IP do której
podłącza się np. system kamer, domofonów, telefonii, wideo i wiele innych.
Niekiedy obiekty wchodzące w skład tej samej sieci np. hotelowej są połączone wspólną siecią IP. Przesyłać można po niej wszelkiego rodzaju informacje włącznie z sygnałem audio.

System Terracom może bez problemu działać w istniejącej sieci IP – nie ma wymogu tworzenia osobnej instalacji.

Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić środki na okablowaniu, czy drogiej robociźnie.

alpol_paudio_dso_cz2_04.pngUrządzenia sieciowe Terracom pozwalają na przesyłanie przez sieć IP:
 • sygnału audio
 • sterowania GPIO, oraz
 • RS-232
Dodatkowo w zależności od modelu z serii dostępne są:
 • wejścia mikrofonowo-liniowe
 • wyjścia 0dB, a nawet
 • wzmocnione wyjścia ze wbudowanego w urządzenie wzmacniacza
 • interfejs USB
 • opcjonalne cyfrowe wejścia audio
 • możliwość sterowania przy pomocy podczerwieni
Każde urządzenie ma swój unikalny adres IP, a jego podstawowa konfiguracja odbywa się wyłączenie poprzez przeglądarkę internetową.

Obsługiwane technologie oraz elastyczność systemu sprawiają, że system Terracom może znaleźć szerokie zastosowanie w różnego rodzaju obiektach. Zakładając, że kilka niezależnych budynków jest ze sobą połączonych siecią IP oraz że w każdym będzie zainstalowany system DSO IVO, istnieje możliwość zintegrowania nadawania komunikatów informacyjnych i podkładu muzycznego we wszystkich obiektach.

alpol_paudio_dso_cz2_05.pngCO JEST POTRZEBNE DO INTEGRACJI SYSTEMU W KILKU BUDYNKACH?

Na potrzeby takiej integracji w systemie IVO należy przewidzieć wejście audio oraz wejścia sterujące. W każdym budynku należałoby zainstalować po jednym dekoderze audio przy CDSO IVO. Urządzenie może przekazać do systemu DSO sygnał audio (nagrany komunikat lub tło muzyczne) oraz informacje na których liniach głośnikowych treść powinna zostać odtworzona.

Ustalenie priorytetów
Przy takim rozwiązaniu należy rozważyć kwestię priorytetów, gdyż w systemie IVO możliwe jest ustalenie, czy wyższy priorytet będzie miała „centrala obiektów”, czy lokalny mikrofon informacyjny.

alpol_paudio_dso_cz2_06.pngINTEGRACJA Z TELEFONEM IP

Coraz bardziej popularne stają się dziś telefony IP, które w przeciwieństwie do tradycyjnych aparatów podłączonych do sieci telefonicznych wykorzystują technologię VoIP (Voice over IP). Terracom zapewnia integrację z takim systemem. Po odpowiedniej konfiguracji możliwe jest na nadawanie komunikatów informacyjnych przez głośniki DSO IVO przy użyciu słuchawki telefonu zainstalowanego w budynku.

TERRA-MENAGER

zarządzania i sterowania systemem: Terra-Menager. Dzięki niemu możemy nadawać komunikaty oraz muzykę przy pomocy graficznego interfejsu.

Jednak zaistnienie alarmu w którymś systemie DSO IVO zintegrowanym z systemem IP odłącza możliwość korzystania z funkcji komercyjnych, więc nie będzie można niczego nadać z „centrali sieci budynków”. Istnieje jednak możliwość na to aby system IVO wysłał informacje do centrali, że jest w stanie alarmu. Umożliwi to na skuteczne zarządzanie siecią, a przepływ informacji jest szybszy, niż jak miałoby się to stać np. telefonicznie.

alpol_paudio_dso_cz2_07.png

ZALETY SYSTEMU OPARTEGO NA ROZWIĄZANIACH IP

W wielu obiektach zainstalowanie systemu DSO jest obligatoryjne, a przez to często nie docenia się jego zalet i możliwości komercyjnych.

Wybierając odpowiednie technologie, nie narażając się na diametralne zwiększenie kosztów można rozszerzyć działanie systemu DSO i korzystać z pełni możliwości systemu nagłośnieniowego
w obiekcie.

Popularne i wysoko rozwinięte sieci komputerowe umożliwiają przeprowadzenie integracji nie tylko lokalnie (LAN) ale też w sieci rozległej (WAN). Istotny jest więc wybór odpowiedniego systemu DSO do obiektów użyteczności publicznej, tak aby zapewniał on jak największą elastyczność i możliwości integracji.

System DSO IVO od pAudio nie tylko potrafi ewakuować, wychodzi również naprzeciw użytkownikom, którzy wymagają od systemu czegoś więcej.

alpol_paudio_dso_cz2_08.png

alpol_paudio_dso_cz2_09.png

Jako twórca niezawodnego systemu DSO IVO z powodzeniem rozwijamy go i wdrażamy nawet do wymagających i trudnych przestrzeni.

Niewielkie rozmiary, modułowość oraz wszechstronność systemu w połączeniu
z naszą kreatywnością i doświadczeniem pozwala na szybką i bezproblemową
konfigurację. Zawsze stosujemy indywidualne podejście do klienta.

Potwierdzają to nasze inne realizacje, m.in.:

alpol_paudio_dso_cz2_10.pngalpol_paudio_dso_cz2_11.png

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnymi częściami naszego opracowania  stworzonego we współpracy z Alpol w ramach serii „Alpol Inspiruje”:

CZĘŚĆ 1 - DSO w obiektach zabytkowych - problemy i rozwiązania