Skip Navigation Links > Home > O firmie > Aktualności > Czy warto wydawać kasę na technologię Starlight?
Czy warto wydawać kasę na technologię Starlight?
W 2018 roku wyraźny ślad na branży CCTV nie tylko w Polsce ale w całym świecie pozostawiło jedno hasło: STARLIGHT. Nowa technologia, która zdefiniowała na nowo pojęcie monitoringu wizyjnego w warunkach ograniczonego oświetlenia.
Ale zacznijmy od tego czym Starlight jest?

W dużym skrócie technologia Starlight to połączenie wysokoczułych i wysokorozdzielczych przetworników obrazu (takich jak Sony STARVIS) z zaawansowanymi algorytmami adaptacyjnymi pozwalającymi kamerom na rejestracją kolorowego obrazu w warunkach minimalnego oświetlania. W przeciwieństwie do popularnych kamer wyposażonych standardowe matryce i w doświetlacze IR, urządzenia stosujące technologię Starlight pozwalają na rejestrację szczegółów obrazu w całym kadrze, bez konieczności przechodzenia kamery w tryb doświetlania sceny światłem IR (lub też opóźniając moment włączenia doświetlacza do ekstremalnie trudnych warunków), co pozwala na dostrzeżenie kolorów nawet w miejscach znacznie oddalonych od źródeł światła. Większość producentów kamer stosuje własne algorytmy wspomagające przetwornik, do najpopularniejszych należą: wydłużenie czasu elektronicznej migawki, inteligentną adaptację do warunków oświetlenia sceny  (kamera sama decyduje kiedy zastosować tryby WDR, BLC, HLC itp) czy też uruchomienie trybu dynamicznego usuwania szumu.

Gdzie zatem stosować kamery z technologią Starlight?

Przede wszystkim do monitoringu obszarów na zewnątrz, które w warunkach nocnych oświetlone są w stopniu minimalnym (parki, place parkingowe, monitoring miejski itp.), a w wypadku których istotna jest rejestracja kolorów. Starlight również doskonale nadaje się do rejestracji obrazu w obszarach, które narażone są na dynamicznie zmiany oświetlenia o szerokiej skali (od braku światła, do światła intensywnego). Doskonałym przykładem takich obiektów są np. hangary, hale magazynowe itp.

A gdzie technologia Starlight nic nam nie da?

To przede wszystkim pomieszczania, w których panuje stałe oświetlenie. Pozbawione okien korytarze budynków oświetlone 24h na dobę, wnętrza magazynów podziemnych pozbawione dostępu zewnętrznych źródeł światła, piwnice itp. Bardzo często w takich miejscach źródło światła pozwala na poprawną rejestrację szczegółów w kolorze nawet za pomocą kamer ze zwykłymi przetwornikami.

No dobra, ale ile ten Starlight kosztuje?

Kamery wyposażone w technologię Starlight są katalogowo droższe od swoich "gorszych" braci o około 30-40%, wciąż jednak są to kwoty niższe od cen kamer analogowych, które pamiętamy z poprzednich lat.
I tak przykładowo prosta zewnętrzna, kamera tubowa pracującą w technologii HDCVI o rozdzielczości 2MP z obiektywem stałoogniskowym 3.6mm, wyposażona w Starlight (np. HAC-HFW1230DP-0360B), katalogowo kosztuje około 310 zł netto. Dużo bardziej zaawansowany model HAC-HDW2241TP-Z-A-27135, z wbudowanym zmiennoogniskowym obiektywem typu moto-zoom 2,7-13,5mm to koszt około 620 zł netto. Wróćmy zatem do naszego tytułowego pytania:

Czy warto wydawać kasę na technologię Starlight?


Naszym zdaniem zdecydowanie tak! Pamiętajmy jednak, że każdy system monitoringu musi służyć konkretnym celom.
Jeśli zadaniem systemu CCTV jest monitoring słabo oświetlonych placów, obszarów w których istotna jest rejestracja koloru nawet w warunkach nocnych, jeśli monitorujemy pomieszczenia narażone na gwałtowną zmianę oświetlenia to Starlight będzie doskonałym wyborem.  Jeśli zaś budujemy system zabezpieczający wyłącznie miejsca o stałym, niezmiennym oświetleniu to spokojnie możemy sięgnąć po odrobinę tańsze, klasyczne rozwiązania.

O Kamery z technologią STARLIGHT pytaj w oddziałach ALPOL w całej POLSCE oraz na naszej platformie zamówień online.e-alpol.com.pl