Skip Navigation Links > Home > O firmie > Aktualności > Czym jest i jak działa STARVIS?
Czym jest i jak działa STARVIS?
W naszym poprzednim wpisie gdzie zastanawialiśmy Czy warto wydawać kasę na technologię Starlight wspomnieliśmy, że kamery działające w technologii Starlight wyposażone są w różnego rodzaju matryce w tym także te wykorzystujące technologię STARVIS.
Dzisiaj więcej uwagi poświęcimy właśnie najnowszej matrycy SONY, używanej przez wielu producentów kamer dozorowych w tym liderów naszego rynku takich jak DAHUA i HIKVision.

Starvis to technologia wykorzystywana w matrycach CMOS stworzona z myślą o kamerach dozorowych zbudowana z zastosowaniem konstrukcji tzw. tylnej iluminacji (backlight illumination), wykorzystująca specjalne rozmieszczenia elementów światłoczułych w celu zwiększenia ilości światła pochłanianego, a tym samym uzyskanie dużo większej czułości matrycy, co pozwala na rejestrację szczegółów w świetle widzialnym i w świetle zbliżonym do podczerwieni. 

Tradycyjne matryce wykorzystujące iluminację przednią (frontlight illumination) składają się z grupy indywidualnych elementów obrazujących, gdzie każdy z nich zbudowany jest w sposób podobny do ludzkiego oka z soczewką z przodu, ścieżkami w środku i komórkami światłoczułymi z tyłu. Taka konstrukcja jest stosunkowo prosta i tania, jednak matryca i jej ścieżki odbijają część światła, co powoduje jego utratę i zmniejsza sygnał, który można zarejestrować. Matryce wykorzystujące iluminację tylną zawierają dokładnie te same elementy, ale ścieżki znajdują się z tyłu za komórkami światłoczułymi. Ta zmiana pozwala na zwiększenie szansy złapania fotonu z 60% do ponad 90%, a tym samy sprawia, że matryca rejestruje znacznie więcej światła.


img_Back-illuminated01.jpg


Jednak takie rozmieszczenie elementów powoduje również pewne problemy, w tym powstawanie wysokiego szumu i kłopoty z odpowiednią reprodukcją kolorów (mieszanie kolorów pomiędzy sąsiadującymi pikselami.), dlatego też przy tworzeniu układów pracujących w technologii tylnej iluminacji konieczne było stosowanie ulepszonego procesu produkcji, co automatycznie oznaczało wyższe koszty. Z tego to właśnie powodu technologia ta, która weszła w życie już w 2009 roku stosowana była dotychczas wyłącznie w specjalistycznych urządzeniach, gdzie ważna była wysoka wydajność w warunkach słabego oświetlenia: systemy astronomiczne, mikroskopy oraz wybrane kamery dozorowe.

Obecnie dzięki obniżeniu kosztów produkcji matryc wysokiej rozdzielczości, a także stworzeniu zaawansowanych algorytmów likwidujących szum niemalże bez utraty rejestrowanych szczegółów matryce stworzone w technologii backlight illuminaiton znajdują powszechne zastosowanie (między innymi w telefonach komórkowych, aparatach i kamerach cyfrowych). Oczywiste zatem stało się także ich wykorzystanie w kamerach dozorowych, których nadrzędnym zadaniem jest rejestrowanie jak największej ilości szczegółów, często w trudnych warunkach oświetlenia.


img_BI01.jpg

Starvis jest technologią w jak największym stopniu wykorzystującą możliwości matryc CMOS dedykowanych dla kamer dozorowych, wyróżniającym się od pozostałych rozwiązań stosowanych w powszechnych urządzeniach jeszcze większą czułością w tym również możliwością obserwacji szczegółów w paśmie zbliżonym do podczerwieni, a także możliwością przechwytywania obrazu z szybkością 60 klatek na sekundę. Obecnie każdy z wiodących producentów kamer dozorowych posiada w swojej ofercie urządzenia zbudowane w oparciu o przetwornik wykorzystujący Starvis, dodatkowo wspomagany algorytmami redukcji szumów takimi jak 3DNR, czy też funkcjami poprawiającymi pracę w zmiennych warunkach oświetlania takich jak WDR, HLC czy też BLC. Wiele kamer pracujących w technologii Starlight jako bazę wykorzystuje właśnie przetworniki z technologią Starvis.