Przejdź do treści
Strona główna » CCTV na każdą kieszeń, czyli co zaproponować klientowi – przegląd możliwości kamer w różnych półkach cenowych.

CCTV na każdą kieszeń, czyli co zaproponować klientowi – przegląd możliwości kamer w różnych półkach cenowych.

Jak dobrać odpowiednią kamerę dla swojego klienta? Jaką cenę powinna mieć kamera i czym różnią się urządzenia z różnych przedziałów cenowych. To temat, który będziemy chcieli przedstawić w poniższym artykule.

Różnorodność kamer dostępnych obecnie na rynku jest bardzo duża, często Instalatorzy zastanawiają się z jednej strony nad możliwościami i rozwiązaniami poszerzającymi perspektywy wykorzystania nowych technologii w tworzonych projektach, a z drugiej pozostaje pokusa wykorzystania urządzeń starszych technologicznie, dostępnych w lepszych cenach. Jak wybrać i czym się kierować przy wyborze?

Na początek rozróżnijmy trzy kategorie cenowe kamer:

 1. TANIE KAMERY BUDŻETOWE – do 700,00 zł netto,
 2. ŚREDNIA półka cenowa do 2 000,00 zł netto,
 3. WYŻSZA półka, czyli wszystko powyżej 2 000,00 zł netto.

TANIE KAMERY BUDŻETOWE:

mamy tu namyśli pełnoprawne urządzenia dedykowane do profesjonalnych zastosowań. W tej grupie znajdziemy kamery we wszystkich najpopularniejszych obudowach, tj. tubowej, kopułowej ze szklanym kloszem lub typu eyeball. Zakładając limit cenowy do około 700 zł netto, dostajemy kamerę zazwyczaj ze stałym obiektywem 8 lub 3,6mm, z podstawową matrycą CMOS o rozdzielczościach od 2 do 5 Mpx i przekątnej 1/2.8″ lub 1/3″ oraz czułości między 0.03, a 0,005 lux.

Czego nie znajdziemy w tym przedziale cenowym?

W kamerach z niższych półek cenowych nie znajdziecie Starlight’a. Należy jednak pamiętać, że w większości wypadków możemy liczyć na wsparcie ze strony oświetlacza IR lub LED  -przeważnie o zasięgu do 30m. Nie możemy też liczyć na zbyt wyrafinowaną analizę obrazu oraz wsparcia AI. Klasyczna detekcja ruchu lub przekroczenie linii będą oparte na starszych algorytmach analizy obrazu. Niestety trzeba będzie poświęcić trochę czasu na testy, które do końca nie dają nam pewności, że unikniemy tzw. fałszywych alarmów.

Kilka propozycji tanich kamer budżetowych:

IPC-HFW1530S-0280B-S6

IPC-HFW1230S-0360B-S5

IPC-HDW1431S-0280B-S4

IPC-HDBW1230E-0280B-S5

Jeśli jest potrzeba wykorzystania zmiennoogniskowych obiektywów, musimy założyć koszt wyższy o około 50%.

Poniżej kilka propozycji kamer zmiennoogniskowych. 

IPC-HDBW1230R-ZS-2812-S5

IPC-HDW1230T-ZS-2812-S5

IPC-HFW1230T-ZS-2812-S5

Kamery do 2000,00 zł netto ŚREDNIA PÓŁKA CENOWA:

W tej półce cenowej mamy wiele modeli z ciekawymi rozwiązaniami, które w kamerach budżetowych są niedostępne. Obecnie kamery mają wbudowane głośniki, mikrofony, a i sporym bonusem jest oświetlenie odstraszające potencjalnych intruzów. Dodatkowo wsparcie od strony algorytmów AI w wykrywaniu ludzi, pojazdów, czy zwierząt przekłada się na znacznie wydajniejszą pracę operatora na stacji monitorowania.

Poniżej kilka propozycji kamer:

IPC-HFW3549T1-AS-PV-0280B-S4

IPC-HDW3549H-AS-PV-0280B-S4

 

Na rynku znajdziemy jeszcze sporo ciekawych rozwiązań, w tej kategorii cenowej miedzy innymi:

kamery fisheye IPC-EB5541-AS, mini PTZ SD22404DB-GNY-W, a nawet urządzenia wyposażone w przetworniki o bardzo dużej czułości i przekątnej 1/1,8″ Starlight+
Przykładowo kamery IPC-HFW5541T-ASE-0280B-S3 oraz IPC-HFW5442E-SE-0280B, są wyposażone w rozbudowane algorytmy zliczania ludzi czy detekcji twarzy. Systemy te wyposażone są w unikalny system do transmisji obrazu i zasilania ePoE, dzięki czemu jednym przewodem typu skrętka 5e będziecie w stanie podłączyć kamerę oddaloną od switcha na odległości do 800m.

Drogie kamery czy warto?

Kamery powyżej 2 000,00 zł netto – WYŻSZA PÓŁKA CENOWA.

Kamery z wyższej półki w porównaniu ze „średniakami” wyróżniają się często wyrafinowanymi funkcjami, których nie znajdziemy na poprzednich grupach cenowych, ale najważniejszą zaletę jest połączenie kilku specyficznych cech w jednym urządzeniu:

 • rozbudowane portfolio algorytmów analizy obrazu wspieranych przez AI,
 • funkcja ePoE,
 • przetwornik Starlight+
 • obiektyw zmiennoogniskowy

przykładem takiej kamery jest urządzenie kumulujące w sobie powyższe funkcjonalności IPC-HFW5442E-ZE-2712.

KAMERY Z RÓŻNYMI MOŻLIWOŚCIAMI:

 • ciekawą propozycją są kamery ANPR służące do rozpoznawania tablic rejestracyjnych, przykładowa kamera to: ITC413-PW4D-IZ1;
 • cała seria kamer termowizyjnych i bispektralnych w różnych odsłonach, np. monokularów TPC-M20-B10-G do zastosowań myśliwskich;
 • kamery bispektralne TPC-BF1241-D3F4 do ochrony obwodowej;
 • urządzenia z możliwością zdalnego pomiaru temperatury i wczesnego wykrywania ognia TPC-BF5641-T;
 • Wszystkie kamery z serii 7 jak IPC-HFW7442H-Z4-X, posiadające unikatowe funkcje uczenia się i analizy:
  • rozpoznawanie twarzy i porównanie z dostępną bazą danych;
  • bardzo szeroka klasyfikacja obiektów, ludzi, czy samochodów;
  • nakładanie metadanych na klasyfikowane obiekty np. kolor i typ ubrania, nakrycie głowy, kamizelka budowlana, okulary, zarost, kolor, marka i typ pojazdu, oraz wiele, wiele innych.

Obecnie w naszej ofercie znajdziecie kamery takich marek jak DAHUA, HIKVISION, CBC czy VIDOS.

O czym warto pamiętać kupując kamerę dla swojego klienta?

Przede wszystkim należy uwzględnić rzeczywiste potrzeby klienta, bowiem nie na każdym obiekcie niezbędne będą technologie AI, rozpoznawanie tablic rejestracyjnych, czy marki samochodu. Nie zmienia to jednak faktu, że warto klienta o takich możliwościach poinformować. Może się zdarzyć, że akurat tego dnia potrzebuje on kamery na działkę, lub na domek letniskowy, ale w planie ma również zabezpieczenie wjazdu do firmy, gdzie kamery z wyższej półki będą wyborem wręcz niezbędnym.

Kolejną, równie ważną rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę to gwarancja i certyfikaty (urządzenia oferowane przez Alpol mają gwarancję producenta), a także szybki i sprawny serwis.

Niestety, klienci często szukają w Internecie jak najtańszych rozwiązań. Z jednej strony jest to zrozumiałe. Jednak bardzo często są to pozorne oszczędności, ponieważ towar oferowany w dużo niższej cenie jest też obarczony dużo większym ryzykiem awaryjności, dużo gorszą jakością obrazu oraz przedłużającymi się w nieskończoność procedurami reklamacyjnymi, niejednokrotnie rozpatrywanymi na niekorzyść kupującego, o miernym wsparciu technicznym nie wspominając.

Jako dystrybutor największych marek zabezpieczeń zachęcamy do zakupów w naszym sklepie Internetowym. Możesz też odwiedzić nas w jednym z jedenastu oddziałów, gdzie nasi specjaliści pomogą Ci w doborze odpowiedniego sprzętu. Kontakt do oddziałów ALPOL.

Jeśli potrzebujesz ofertę na zakup sprzętu CCTV, KD, czy SSWiN wyślij nam wiadomość:
sklep@e-alpol.com.pl skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.

 

.