Przejdź do treści
Strona główna » Czy mamy obowiązek stosowania czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach na wynajem?

Czy mamy obowiązek stosowania czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach na wynajem?

Wszystkie mieszkania w Polsce, w tym te przeznaczone na pobyt ludzi i usługi hotelarskie muszą być wyposażone w autonomiczne czujki dymu, a mieszkania,  w których dochodzi do spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego również w czujki tlenku węgla. Taki obowiązek wprowadziło rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21.11.2024 roku. Warto podkreślić, że taki obowiązek istnieje już w Niemczech, Francji i wielu innych krajach Unii Europejskiej, co znacząco przyczyniło się do spadku liczby ofiar śmiertelnych w wyniku pożaru w tych krajach (spadek o ponad 15%). Czas na dostosowanie pomieszczeń do tych przepisów zależy jednak od sposobu użytkowania,  charakteru pomieszczenia i daty oddania go do użytkowania:

Pełna treść ROZPORZĄDZENIA

Autonomiczne Czujki Dymu wymagane będą

  • W istniejących lokalach mieszkalnych – od 01.01.2030 roku
  • W nowych lokalach mieszkalnych – 30 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia (12.2024)
  • W istniejących lokalach, w których świadczone są usługi hotelarskie – od 30.06.2026
  • W nowych lokalach, w których świadczone są usługi hotelarskie – 30 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia (12.2024)

Autonomiczne czujki tlenku węgla w pomieszczeniach, w których dochodzi do spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego wymagane będą

  • W istniejących lokalach mieszkalnych – od 01.01.2030 roku
  • W nowych lokalach mieszkalnych – 30 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia (12.2024)
  • W istniejących lokalach użytkowych przeznaczonych na pobyt ludzi – od 30.06.2026 roku
  • W nowych lokalach użytkowych przeznaczonych na pobyt ludzi – 30 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia (12.2024)

Przepisów tego rozporządzenia nie stosuje się jedynie w wypadku gdy pomieszczenie mieszkalne jest chronione przez system sygnalizacji pożarowej lub samoczynne urządzenia gaśnicze.

Impulsem do zaproponowania zmian był tragiczny w skutkach pożar kamienicy w Poznaniu, w którym zginęło dwóch strażaków. Po tej tragedii MSWiA zapowiedziało wyrywkowe kontrole w piwnicach, natomiast Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej wystąpiła do resortu  o wprowadzenie przepisu o obowiązkowym montażu czujników dymu w każdym domu i mieszkaniu.

Niezależnie od przepisów na pewno warto jak najszybciej wyposażyć swoje mieszkania i pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi w czujki, które są prostym i tanim sposobem na zabezpieczenie domu i domowników przed zaczadzeniem bądź ogniem. Urządzenia te wprawdzie nie zapobiegają powstaniu pożaru, ale skutecznie zaalarmują osoby przebywające w pomieszczeniu, w którym pojawił się ogień, co pozwoli na szybkie opuszczenie objętego pożarem domu oraz ugaszenie ognia w zarodku.

Zagrożenia pożarowe w domu

Zagrożenia pożarowe mogą pochodzić z różnych źródeł i być wynikiem codziennych, niepozornych sytuacji.

Urządzenia elektryczne i przewody

  • Przeciążone gniazdka elektryczne, zwłaszcza w starszych instalacjach.
  • Przestarzałe lub uszkodzone przewody i przedłużacze.
  • Awarie rozdzielnic.
  • Pozostawione bez nadzoru urządzenia, takie jak grzejniki, żelazka czy prostownice.
  • Pozostawione w gniazdkach ładowarki do telefonów.
  • Używanie urządzeń elektrycznych w pobliżu wody (np. w łazience).

Piec, kominek i ogrzewanie

  • Nieprawidłowe użytkowanie kominka, np. palenie mokrego drewna lub nadmiar popiołu.
  • Brak regularnego czyszczenia przewodów kominowych i pieców.
  • Używanie piecyków gazowych lub elektrycznych bez odpowiedniej wentylacji.

Kuchnia

  • Pozostawianie gotujących się potraw bez nadzoru, szczególnie przy smażeniu tłuszczu.
  • Przegrzanie piekarnika lub kuchenki gazowej.
  • Zastosowanie łatwopalnych materiałów, takich jak ręczniki papierowe, blisko źródeł ciepła.

Świece i zapachowe urządzenia grzewcze

  • Pozostawione bez nadzoru świeczki, zwłaszcza w pobliżu materiałów łatwopalnych.
  • Używanie kominków zapachowych lub podgrzewaczy w słabo wentylowanych pomieszczeniach.

Papierosy i e-papierosy

  • Niedopałki papierosów mogą łatwo zapalić kanapy, dywany lub pościel.
  • E-papierosy i ich ładowarki mogą stanowić ryzyko, jeśli są wadliwe lub pozostawione bez nadzoru.

Chemikalia i substancje łatwopalne

  • Przechowywanie rozpuszczalników, farb, benzyny i innych substancji łatwopalnych
    w miejscach o wysokiej temperaturze.
  • Brak wentylacji podczas używania silnych środków chemicznych.

 Brak konserwacji sprzętu przeciwpożarowego

  • Brak gaśnic, koców gaśniczych czy czujników dymu lub ich nieodpowiednia konserwacja.
  • Zbyt rzadkie testowanie i wymiana baterii w czujnikach dymu oraz czadu.

Baterie litowo-jonowe

  • Baterie litowo-jonowe mogą stanowić zagrożenie przy przeładowaniu, uszkodzeniu lub niewłaściwym użytkowaniu.

Każda z tych przyczyn może być zminimalizowana przez właściwą konserwację i użytkowanie a jeśli już dojdzie do pożaru jego skutki pomoże ograniczyć zamontowanie czujników lub systemów sygnalizujących wystąpienie pożaru.

Systemy wykrywanie i alarmu pożaru w mieszkaniu i w domu

FIREANGEL.

Czujnik 2w1. Najprostszym i jednocześnie uniwersalnym rozwiązaniem dla mieszkań i domów może być montaż autonomicznego czujnika, który jednocześnie wykrywa czad i dym. Pozwala zatem na wykrycie pożaru jak również zabezpieczenie przed zaczadzeniem.

Przykładem takiego czujnika może być dostępny w ALPOL Sp. z o.o. (www-e.alpol.com.pl) czujnik: FireAngel SCB10-INT

Czujniki tlenku węgla i dymu FireAngel to dziś najbardziej renomowane i certyfikowane czujniki dostępne na europejskim rynku. Opracowane i opatentowane rozwiązania przez zespół inżynierów w centrali firmy w Coventry w Anglii, pozwalają zapewnić użytkownikom czujników FireAngel najwyższy poziom bezpieczeństwa. Czujnik FireAngel SCB10 to wysokiej klasy urządzenie łączące w sobie funkcje certyfikowanych czujników tlenku węgla oraz dymu. Zasilanie poprzez zintegrowaną baterię litową zapewnia 10 lat pełnej ochrony (10 lat gwarancji na baterie) przed dwoma zagrożeniami jednocześnie.W razie niebezpieczeństwa sygnalizują dwa osobne alarmy optyczne i dźwiękowe, które informują o danym zagrożeniu. Urządzenie posiada 10-letni okres żywotności oraz 3-letnią gwarancję.

AJAX Czujnik bezprzewodowy z możliwością rozbudowy do zaawansowanego system alarmowego i smarthome.

Przykładem takiego rozwiązania (dostępnego w www.e-alpol.com.pl) jest nowoczesny, bezprzewodowy system alarmowy i smarthome AJAX. Znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie w domu istnieje ryzyko pożaru.

AJAX FireProtect 2 (Heat/Smoke) Jeweller

Bezprzewodowy czujnik pożarowy z sensorami ciepła i dymu.

Najbardziej rozbudowana wersja czujnika, który może pracować autonomicznie, bezprzewodowo i wykrywać oraz alarmować zarówno wzrost temperatury świadczącej o pożarze, ciepła ale i obecności dymu.

FireProtect 2 to czujnik nowej generacji zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie pożarowym w budynkach mieszkalnych. Unikatowa komora dymowa nie wymaga regularnego czyszczenia, sensor o podwójnym spektrum odróżnia dym od pary, termistor szybko reaguje na palące się materiały syntetyczne, a zaawansowane oprogramowanie minimalizuje ryzyko fałszywych alarmów. Przemyślana konstrukcja, montaż i ustawienia w aplikacji sprawiają, że instalacja jest szybka i prosta. Spełnia najnowsze normy w zakresie bezpieczeństwa pożarowego.

Jednocześnie wśród dostępnych rozwiązań AJAX można znaleźć szereg czujników od prostszych wykrywających dym po rozbudowane jak wspomniany FireProtect2.

Istotną cechą wyboru czujnika AJAX FireProtect2 jest możliwość w dowolnym momencie rozbudowy go w nowoczesny system bezpieczeństwa domu.

System Ajax obejmuje bezpieczeństwo i komfort, ochronę przed włamaniami, wykrywanie pożarów, zapobieganie wyciekom wody i nadzór wideo – wszystko to jest płynnie zautomatyzowane i zintegrowane. System natychmiast powiadamia użytkowników i centrum odbierania alarmów o wszelkich włamaniach, pożarach lub zalaniach. Ajax obsługuje także scenariusze automatyzacji, które zwiększają ochronę i komfort obiektu.

Zbuduj własny system bezpieczeństwa i komfortu dzięki urządzeniom AJAX

Ochrona przed włamaniem

Czujki natychmiast wychwytują intruza na Twojej posesji, otwarcie drzwi lub okien oraz stłuczenie szkła. Gdy tylko osoba znajdzie się w chronionym obszarze, zostanie uchwycona przez detektor z serii MotionCam, kamerę Ajax lub kamerę innej firmy. Ty i firma ochroniarska będziecie wiedzieć, co wydarzyło się w obiekcie w ciągu zaledwie kilku sekund.

Nadzór wideo w smartfonie

Kamery Ajax, wykorzystujące zastrzeżoną technologię strumieniowego przesyłania wideo, oferują zintegrowane i wydajne rozwiązanie dozoru. Zsynchronizowane ze zdarzeniami systemowymi zapewniają użytkownikom dostęp do danych wideo i umożliwiają dostosowywanie nagrań opartych na scenariuszach.

Jedno kliknięcie, a pomoc jest w drodze

W sytuacji awaryjnej naciśnij przycisk paniki w aplikacji, aby natychmiast przesłać współrzędne zdarzenia i współrzędne smartfona do firmy ochroniarskiej.

Wykrycie ognia

Czujki pożarowe powiadamiają o skokach dymu i temperatury oraz natychmiast ostrzegają o niebezpiecznych stężeniach tlenku węgla (CO), który nie ma koloru, zapachu ani smaku. Skonfiguruj programowalne działania dla ManualCallPoint, aby otwierać zamki elektryczne, odcinać zasilanie urządzeń i aktywować wentylację jednym naciśnięciem.

Zapobieganiu zalaniu

LeaksProtect Jeweler powiadamia użytkowników o pęknięciu rury, wycieku z pralki lub przelanej wannie. WaterStop Jeweler automatycznie odcina dopływ wody w przypadku uruchomienia LeaksProtect Jeweler lub detektora wycieku wody innej firmy. Kontroluj WaterStop Jeweler i sprawdzaj jego status z dowolnego miejsca na świecie za pośrednictwem aplikacji Ajax. Stwórz scenariusz wyłączający dopływ wody o określonej godzinie lub podczas uzbrajania systemu.

Scenariusze automatyki

Zmieniaj tryby bezpieczeństwa zgodnie z harmonogramem, zaprogramuj oświetlenie zewnętrzne, aby włączało się w przypadku wykrycia obcych osób na Twojej posesji lub wdrażaj system przeciwpowodziowy. Zarządzaj bramami, zamkami elektrycznymi, oświetleniem, ogrzewaniem i urządzeniami elektrycznymi. Włącz wentylację, symuluj aktywność domową lub wyłącz potencjalne źródła zapłonu.

Profesjonalny poziom niezawodności

Hub działa na systemie operacyjnym Malewicz, który jest chroniony przed awariami, wirusami i cyberatakami. Dzięki zapasowej baterii oraz kanałom komunikacyjnym system jest odporny na przerwy w dostawie prądu czy brak łączności z Internetem. Konto jest chronione przez kontrolę sesji i uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Urządzenia Ajax zostały przetestowane pod kątem zgodności z różnymi wymaganiami, zasadami i przepisami i otrzymały ocenę 2 i 3.

Podłączenie do stacji monitorowania firmy ochronnej

Największe centra odbioru alarmów w 187 krajach współpracują z systemami bezpieczeństwa Ajax.

Dowiedz się więcej o AJAX na www.e-alpol.com.pl