Przejdź do treści
Strona główna » System kontroli dostępu RACS 5 v.2.0 – co to jest i od czego zacząć?

System kontroli dostępu RACS 5 v.2.0 – co to jest i od czego zacząć?

Rozwiązania RACS 5 firmy Roger

to zintegrowany system kontroli dostępu, bezpieczeństwa i automatyki klasy Enterprise, który umożliwia zarządzanie dostępem do obiektów i zasobów w sposób skalowalny, niezawodny i funkcjonalny.

System ten składa się z kontrolerów wielu przejść serii MC16, czytników zbliżeniowych MCT, ekspanderów wejść/wyjść MCX, oprogramowania zarządzającego VISO (do pobrania ze strony producenta) oraz aplikacji do konfiguracji niskopoziomowej RogerVDM.  System ten może być stosowany w instalacjach o dowolnej wielkości, od małych biur po duże hotele czy stadiony. Może ponadto pełnić funkcję systemu rozproszonego (sieci handlowe, filie biur, itp.).
System RACS 5 oferuje także możliwość integracji z innymi systemami bezpieczeństwa i automatyki, takimi jak system alarmowy, system sygnalizacji pożaru, system telewizji przemysłowej, system rezerwacji biurowych, system depozytorów kluczy czy system wind. Możliwości jest wiele.

System RACS 5 w podstawowej wersji oferuje obsługę 16 przejść jedno- lub dwustronnie kontrolowanych, 500 użytkowników, jednej stacji operatora, rejestrację zdarzeń oraz export raportów RCP do innych programów, integrację bazodanową z RCP Master, sprzętową integrację z systemami sygnalizacji włamania i kontroli dostępu do wind klasycznych.
W wielu mniejszych obiektach będzie więc to w zupełności wystarczające i poza zakupem sprzętu opierało się o brak innych kosztów.

 


A co, jeśli na przykład potrzebujemy 17 -18 przejść lub integrację programową, powiedzmy, z centralą Integra?

Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić, to kupić klucz sprzętowy RUD-6-LKY (jest to niezbędny element każdego rodzaju rozbudowy systemu RACS 5, wykraczającej poza wyżej określone ramy, niezależnie od jego wersji), a następnie dokupić odpowiednią licencję, w zależności od potrzeb.
Integracja wersji ST z rejestratorami CCTV, depozytorami kluczy RKD32, czy modułem obsługi gości, wymaga ponadto rozszerzenia licencji bazowej do maksymalnych wartości oraz dokupienia odpowiedniej licencji integracji programowej.

Może się okazać, że mamy już system KD w wersji ST rozbudowany do maksymalnych wartości, ale przestaje spełniać warunki licencji (np. w sytuacji, kiedy zachodzi potrzeba uruchomienia powyżej 128 przejść). Co wtedy?
UWAGA: To bardzo ważne!
Musi nastąpić migracja z wersji ST do wersji EX całego systemu kontroli dostępu. Oznacza to, że będziemy musieli dopłacić różnicę pomiędzy ceną licencji ST a EX na każde przejście oraz każdą integrację.

Poniżej znajduje się tabela opisująca możliwości VISO ST.
ParametrWersja START (bezpłatna) strong>Wersja bazowa (płatna)Wartości maksymalne (płatne)
Ilość przejść1632128
Ilość użytkowników5001000Bez limitu
Stacje operatora113
Serwisy komunikacyjne113
Monitorowanie systemu w trybie graficznym na planach (ilość obiektów na mapach)50250250
Kontrola dostępu do wind klasycznychvvv
Integracja z rejestratorami CCTVv
Sprzętowa integracja z systemem alarmowymvvv
Integracja z systemem alarmowym INTEGRA (SATEL)v
Monitorowanie użytkowników w strefachvvv
Rejestracja zdarzeń RCPvvv
Eksport zdarzeń RCP do zewnętrznych programówvvv
Integracja bazodanowa z oprogramowaniem RCP Master (Roger)vvv
Integracja z depozytorami kluczy RKD32v
Moduł obsługi gościv
Rejestracja operacji wykonywanych przez operatorów systemuvvv

Funkcje wykraczające poza maksymalne możliwości VISO ST wymagają zastosowania wersji VISO EX. 

Dlaczego o tym wspominamy? Bo niezwykle ważne – jeśli nie najważniejsze – okazuje się wypytanie klienta o jego potrzeby, jeszcze na etapie pierwszych rozmów. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że mamy wystarczająco dużo informacji, by po pierwsze poprawnie system KD zaprojektować, a po drugie – nie pominiemy niczego, co mogłoby spowodować drastyczną zmianę ceny i będziemy mieli pewność, że wszystko będzie ze sobą współpracować jak należy.

Jeśli macie Państwo wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z naszymi działami handlowymi lub wsparciem technicznym w celu pomocy w doborze odpowiedniego rozwiązania. Nasze oddziały znajdziesz tutaj.