Przejdź do treści
Strona główna » Elementy systemu alarmowego: kluczowe składniki i wybór czujek

Elementy systemu alarmowego: kluczowe składniki i wybór czujek

W dzisiejszych czasach zagrożenie kradzieży czy włamania do naszych domów, mieszkań czy firm jest nieodłączną rzeczywistością. Dlatego też, coraz więcej osób uznaje za kluczową konieczność zainwestowania w profesjonalny system alarmowy, który skutecznie chroni ich dobytek oraz zapewnia spokój ducha.

Zabezpieczenie mienia przed wyjazdem

Nadchodzące Święta Wielkanocne lub niedaleki czas majówki to czas, który wielu z nas spędza w gronie rodziny i bliskich. Jednakże, zanim wyruszymy w podróż, warto zadbać o bezpieczeństwo naszego domu czy mieszkania. Oto dlaczego.

Ochrona przed włamaniem

Wiele osób wyjeżdżając, pozostawiając swoje domy lub mieszkania na kilka dni bez nadzoru. To idealna okazja dla potencjalnych włamywaczy, którzy mogą wykorzystać naszą nieobecność do dokonania kradzieży. Zabezpieczenie domu przed wyjazdem może zminimalizować ryzyko włamania i utraty wartościowych przedmiotów.
Należy bowiem pamiętać o tym, że to nie my upilnujemy potencjalnego włamywacza, ale to on upilnuje nas i wykorzysta najlepszy, dogodny dla siebie czas, na splądrowanie naszego domu, mieszkania, garażu lub firmy.

Dlaczego warto zainwestować w system alarmowy?

Bezpieczeństwo własne oraz naszego dobytku to kwestia priorytetowa. Profesjonalne systemy alarmowe zapewniają nie tylko ochronę przed kradzieżą, ale również mogą ostrzec nas przed innymi zagrożeniami, takimi jak pożar czy zalanie, a także – w razie potrzeby – powiadomić odpowiednie służby. Dodatkowo, sama obecność widocznego systemu alarmowego może odstraszyć potencjalnych włamywaczy, czyniąc nasz dom czy firmę mniej atrakcyjnym celem.

Jaki rodzaj systemu alarmowego wybrać: przewodowy, czy bezprzewodowy?

W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji różnorodne rozwiązania zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe. Oba mają swoje zalety i wady, dlatego warto zastanowić się, które z nich będzie najlepiej odpowiadało naszym potrzebom.

Systemy przewodowe: Charakteryzują się one stabilnością oraz odpornością na zakłócenia zewnętrzne. Montaż takiego systemu może być bardziej czasochłonny oraz wymagać pewnych prac instalacyjnych, ale zapewnia długotrwałą i niezawodną ochronę. Montaż systemu przewodowego warto rozważyć na etapie budowy lub przed remontem, ponieważ prace instalacyjne są wówczas najmniej inwazyjne, a wszelkie ślady zostaną zakryte podczas wykończenia.

Proponowane zestawy:

NeoGSM-IP/TPR-4BS-P/ZP
NeoGSM-IP/TPR-4BS-P/ZP

NeoGSM-IP/TPR-4WS-P/ZP

Systemy bezprzewodowe: Są one szybkie i łatwe w instalacji, ponieważ nie wymagają przeciągania kabli po całym domu czy firmie. Stanowią idealne rozwiązanie zwłaszcza w sytuacji, gdzie dom lub mieszkanie jest już wykończone, bądź dla osób wynajmujących mieszkania czy domy, gdzie możliwość wiercenia i rozkładania kabli mogą być ograniczone. Dodatkową zaletą jest to, że po upływie terminu najmu mamy możliwość szybkiego zdemontowania i zabrania systemu alarmowego ze sobą, a następnie równie szybkiego zamontowania go w nowym lokalu.  Zwracamy jednakże uwagę, że najtańsze systemy, mogą być bardziej podatne na zakłócenia sygnału oraz wymagają częstszej wymiany baterii w czujnikach niż nieco droższe.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj systemu alarmowego się zdecydujemy, warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje takie jak monitoring przez Internet, powiadomienia mobilne, które pozwalają nam na zdalne monitorowanie naszego majątku oraz otrzymywanie powiadomień w przypadku wykrycia zagrożenia, łatwość obsługi, czy możliwość zintegrowania z istniejącym lub przyszłym systemem monitoringu wizyjnego.

Proponowane  zestawy:
zestawy AJAX
Zestaw AJAX

Elementy systemu alarmowego: kluczowe składniki i wybór czujek

Profesjonalny system alarmowy składa się z kilku kluczowych elementów, które współpracują ze sobą w celu zapewnienia kompleksowej ochrony naszego domu czy mieszkania. Oto podstawowe składniki oraz rodzaje czujek, które warto uwzględnić w systemie alarmowym.

Centrala alarmowa

Centrala alarmowa jest mózgiem systemu alarmowego. To tutaj gromadzone są informacje o wszelkich zdarzeniach wykrytych przez czujki oraz podejmowane są decyzje dotyczące alarmowania odpowiednich służb lub właściciela nieruchomości.
Może ona także pełnić funkcję zarządzania obiektem oraz sterowania różnymi urządzeniami, np. ogrzewaniem, oświetleniem, podlewaniem trawnika, itp.

Manipulator

Manipulator to urządzenie wykorzystywane w systemach alarmowych, które pozwala użytkownikom na kontrolę i zarządzanie systemem. Istnieją różne rodzaje manipulatorów, z których każdy ma swoje specyficzne właściwości i funkcje.
Wśród nich wyróżniamy dwa typy:

– Panel dotykowy

Panel dotykowy to nowoczesne, coraz chętniej stosowane rozwiązanie, które umożliwia użytkownikom intuicyjną interakcję z systemem alarmowym za pomocą ekranu dotykowego. Pozwala on na łatwe sterowanie systemem, wprowadzanie kodów dostępu oraz monitorowanie statusu systemu. Panel dotykowy często wyposażony jest w funkcje dodatkowe, takie jak podgląd z kamer, sterowanie oświetleniem, bądź makrami.

– Klawiatura numeryczna

Klawiatura numeryczna to tradycyjne urządzenie stosowane w systemach alarmowych, które umożliwia użytkownikom wprowadzanie kodów dostępu oraz wykonywanie podstawowych operacji sterowania systemem. Jest to prosty i niezawodny sposób zarządzania systemem, szczególnie w przypadku osób preferujących tradycyjne rozwiązania.

Czujki ruchu PIR

Czujki ruchu, nazywane również czujkami PIR (Passive Infrared), są jednymi z najczęściej stosowanych w systemach alarmowych. Działają one poprzez wykrywanie zmian temperatury emitowanej przez ciało człowieka w polu widzenia czujki. Włączają alarm w momencie wykrycia ruchu w monitorowanej strefie. Są skuteczne szczególnie wewnątrz pomieszczeń.

Czujki ruchu PIR+MW

Czujki PIR+MW, czyli czujki z pasywną podczerwienią (PIR) oraz falami mikrofalowymi (MW), są zaawansowanymi urządzeniami stosowanymi w systemach alarmowych do wykrywania ruchu. Ich kombinacja dwóch technologii pozwala na skuteczniejsze i bardziej precyzyjne wykrywanie ruchu, minimalizując ryzyko fałszywych alarmów. Doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach o dużej zmienności temperatury, takich jak magazyny, garaże czy hale produkcyjne, gdzie tradycyjne czujki PIR mogą być mniej skuteczne.

Magnetyczne czujki otwarcia (kontaktrony)

Czujki otwarcia wykrywają otwarcie drzwi, okien czy innych elementów w strefie ich działania. Działają one na zasadzie przerywania obwodu magnetycznego i są skutecznym sposobem zabezpieczenia dostępu do budynku. Są to podstawowe elementy ochrony obwodowej, zabezpieczające przed włamaniem.

Przy okazji warto dodać, że obecnie wiele firm produkujących drzwi, czy okna, na życzenie klienta może je wyposażyć w kontaktrony tzw. wpuszczane, dzięki czemu są one niewidoczne i nie szpecą nowo nabytej stolarki.

Czujki inercyjne

Czujki inercyjne, zwane również czujkami wstrząsowymi, to ważny element systemów alarmowych, który reaguje na wszelkie próby naruszenia ochrony poprzez wykrywanie wibracji lub wstrząsów, którego zadaniem jest zareagowanie jeszcze zanim zostaną wyrządzone jakiekolwiek szkody, np. przy próbie otwarcia okna.

Czujki dymu i czujki zalania

Czujki dymu i czujki zalania są niezbędne dla zapewnienia pełnego bezpieczeństwa. Czujki dymu reagują na obecność dymu, co może wskazywać na wybuch pożaru. Czujki zalania natomiast wykrywają wodę, co pozwala szybko zareagować w przypadku jej wycieku. Dzięki możliwości zintegrowania systemu alarmowego z zaworami wody, centrala po wykryciu zagrożenia może odciąć automatycznie dopływ wody, minimalizując szkody.

Sygnalizatory

Sygnalizatory alarmowe, takie jak syreny czy lampki ostrzegawcze, informują o wykrytym zagrożeniu poprzez generowanie donośnego dźwięku lub światła (bądź obu jednocześnie). Ponadto ich obecność może odstraszyć włamywaczy oraz ostrzec otoczenie o konieczności interwencji.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej centrali, czujek, sygnalizatorów zależy głównie od specyfiki naszej nieruchomości oraz indywidualnych potrzeb. Czujki ruchu są niezbędne do monitorowania przemieszczania się osób wewnątrz i na zewnątrz budynku, podczas gdy czujki otwarcia zapewniają zabezpieczenie przed włamaniem poprzez kontrolowanie strefy obwodowej. Czujki dymu i zalania są kluczowe dla wczesnego wykrywania pożaru lub zalania. Wśród detektorów wyróżniamy także czujki gazów (usypiającego, ziemnego, propan-butan), tlenków węgla (czadu), a zastosowanie ich może uratować życie oraz minimalizować straty materialne.

Ważne jest także, aby wybrać sprawdzone i wysokiej jakości produkty od renomowanych producentów, które zapewnią niezawodność działania systemu alarmowego przez wiele lat. Dlatego też, przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z profesjonalistami, którzy pomogą dopasować system alarmowy do naszych potrzeb i warunków technicznych nieruchomości, a następnie wezmą odpowiedzialność za poprawne jego funkcjonowanie przez następne lata.

Wszystkie produkty znajdą Państwo w naszym sklepie. Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi oddziałami lub na stronę https://sklep.e-alpol.com.pl/.