Place budowy, parki maszynowe, cysterny, naczepy, maszyny budowlane, to jedne z najtrudniejszych do skutecznego zabezpieczenia miejsc. Jak zabezpieczyć plac budowy przed włamaniem?
Niejednokrotnie place budowy były i będą przedmiotem zainteresowań wandali, bądź amatorów cudzej własności. Często można przeczytać w prasie, czy Internecie, że ktoś zniszczył lub ukradł koparkę, cysternę z paliwem, bądź włamał się do pomieszczeń pracowników budowy. Dzieje się tak dlatego, że bardzo często nie są one zabezpieczone w należyty sposób i choć niemal na każdej większej budowie możemy znaleźć system monitoringu wizyjnego i choćby kosztował on miliony, to najczęściej jest on nieskuteczny w obliczu zamaskowanego intruza.
Co więc można zrobić i od czego zacząć przy wyborze odpowiedniego rozwiązania? Przede wszystkim musimy ustalić, co będzie przedmiotem zabezpieczenia. W artykule posłużymy się przykładem zabezpieczenia maszyn budowlanych takich jak koparki, ładowarki, czy wywrotki, ale zaproponowane poniżej rozwiązanie doskonale sprawdzi się także w przypadku kontenerów na placach budowy, czy innych pomieszczeń technicznych.
Kolejną rzeczą, jaką musimy zrobić, to po prostu policzyć koparki, ładowarki i pozostałe miejsca, które mają podlegać zabezpieczeniu, bo to będzie definiowało nam dobór odpowiedniej centrali alarmowej, czyli HUB’a.
Jak dobrać HUB’a?
Obecnie ze względu na ilość obsługiwanych urządzeń bezprzewodowych dzielimy je na:
- HUB, HUB 2 (2G), HUB 2 (4G) – do 100 urządzeń bezprzewodowych
- HUB PLUS – do 150 urządzeń bezprzewodowych
- HUB 2 PLUS – do 200 urządzeń bezprzewodowych
W zależności o tego, na jakie detektory się zdecydujemy, możemy centrale podzielić także na takie, które wspierają weryfikację fotograficzną (HUB 2 i HUB 2 PLUS) i takie, które jej nie wspierają (HUB oraz HUB PLUS).
Każdy HUB występuje ponadto w dwóch wersjach kolorystycznych: białej i czarnej.
Kiedy dokonamy odpowiedniego wyboru centrali i miejsca jej montażu, możemy skupić się na doborze detektorów.
Ciekawym, dość skutecznym i jednocześnie najprostszym wydaje się zastosowanie czujnika DoorProtect Plus. Jest to detektor magnetyczny wyposażony dodatkowo w czujnik przechyłu, wstrząsu i akcelerometr. Po uzbrojeniu systemu zapamiętuje on swoje położenie i każda próba przemieszczenia, wstrząs, powodują wyzwolenie się alarmu i natychmiastowe powiadomienie odpowiedniej osoby (lub agencji ochrony) o próbie naruszenia, co już daje pewną gwarancję zapobieżenia kradzieży bądź wandalizmu.
Jeśli jednak takie rozwiązanie będzie niewystarczające, można je uzupełnić czujką MotionProtect (detektor PIR), MotionProtect Plus (PIR+MW), lub MotionCam (PIR z kamerą), jeśli wybraliśmy odpowiedni HUB. Umieszczając ją wewnątrz chronionego obiektu zapewnimy dodatkowe zabezpieczenie, a w przypadku MotionCam otrzymamy dodatkowo serię zdjęć sprawcy.
Całości na pewno dopełnią czujki MotionProtect Outdoor, MotionCam Outdoor, które doskonale sprawdzą się jako zabezpieczenie całego terenu, bądź jego najbardziej newralgicznej części. Jako, że są to urządzenia bezprzewodowe, to z powodzeniem możemy zmieniać ich położenie w zależności od dynamiki zmian na budowie tak, aby zapewnić bezpieczeństwo tam, gdzie akurat w danym momencie jest ono najbardziej wymagane.
W razie potrzeby, możemy skorzystać z podwajaczy zasięgu REX lub REX 2, w zależności od tego, jaki model central został zamontowany.
System alarmowy AJAX
można zamontować bez problemu także w miejscach, gdzie nie ma dostępu do zasilania sieciowego 230V. Wystarczy odkręcić obudowę centrali, podmienić moduł zasilacza na przykład na 12V PSU (dla HUB/HUB 2/REX) lub 12V PSU for HUB 2 (dla HUB 2/REX 2), a następnie podłączyć zasilanie do akumulatora samochodowego lub innego, który akurat mamy pod ręką.
HUB, w zależności od modelu, z włączoną tylko komunikacją GSM, pobiera od 33 do max 146mA. Łatwo więc wyliczyć, że podłączając na przykład HUB 2 do akumulatora 40Ah, system będzie działał nieprzerwanie przez około 1200 godzin (42Ah/0,033mA=1200).
Podpowiadamy, że powyższe rozwiązanie, sprawdzi się także na łodzi, w przyczepie, domku na działce i wielu innych, gdzie nie mamy do dyspozycji zasilania 230V.
System AJAX, oprócz powiadomień SMS/CLIP, posiada w pełni funkcjonalną aplikację na telefon i komputer, która oferuje pełne sterowanie systemem, poszczególnymi urządzeniami (np. automatyką domową), integrację z systemem telewizji przemysłowej, kontrolę zdarzeń, stanu zasięgu, stanu baterii, a nawet aktualnej temperatury w danym miejscu, gdyż większość oferowanych urządzeń ma wbudowany czujnik temperatury.