Przejdź do treści
Strona główna » Ograniczone źródło zasilania na budowie.

Ograniczone źródło zasilania na budowie.

Ochrona budowy w większości wypadków ma na celu zabezpieczenie terenu, na którym w ciągu dnia odbywa się ciągły ruch, a w nocy jest pusto. Czasami na obiekcie znajduje się ochrona fizyczna ale przeważnie jest to tylko nadzór realizowany przez stację monitorowania agencji ochrony. W nowoczesnym wydaniu nadzór jest wyposażony w komunikację dwustronną, a dodatkowym atutem jest możliwość emisja komunikatów dźwiękowych i świetlnych odstraszających potencjalnych intruzów.

Problem do rozwiązania!

  1. Z racji tymczasowego ogrodzenia konieczne jest zastosowanie kamer o wysokiej skuteczności detekcja człowieka oraz pojazdu, jak najbardziej zbliżonej do 100%, czym lepsza kamera tym mniej fałszywych alarmów i wyższa skuteczność.
  2. Odstraszanie czyli skuteczna sygnalizacja intruzowi że został wykryty i jest pod obserwacją
  3. Możliwość komunikacji dwustronnej, daje możliwość poinformowanie intruza że grupa interwencyjna jest już w drodze
  4. Ograniczone źródło zasilania, w początkowej fazie budowy często prąd nie jest podłączony do obiektu na stałe, a zasilanie jest realizowane z udziałem agregatów lub czasowego podłączenia do zasilania np. od sąsiada za pomocą przedłużacza. Konieczne będzie zastosowanie zasilaczy buforowych zdolnego podtrzymać urządzenia monitorujące przez odpowiednio długi czas oraz odpowiednio szybko naładować akumulatory.

Obserwacja i detekcja

Dla jak najlepszego efektu zaproponuję kamery Dahua serii TiOC w dwóch wersjach w zależności od miejsca montażu. Kamera tubowa IPC-HFW3549T1-AS-PV-S4 w połączeniu z uchwytem PFA152-E jest idealna do zamontowania na słupie lub ścianie PFA135, oraz kamera w obudowie eyeball IPC-HDW3549H-AS-PV wraz z puszką PFA137  idealna do montażu na podbitce lub ścianie.

IPC-HDW3549H-AS-PV  IPC-HFW3549T1-AS-PV-S4

Dlaczego akurat takie kamery? Z kilku następujących powodów:

  1. Wysokiej klasy algorytmy klasyfikacji obiektów, ludzi i pojazdy.
  2. Wbudowany w kamerę wysoko wydajny głośnik oraz bardzo jasne niebieska i czerwona diody odstraszające intruza.
  3. Algorytm głębokiego uczenia AI SSA odpowiadający za dostosowanie parametrów obrazu w kamerze do panujących warunków.
  4. Kamera może pracować w trybie Full-color, doświetlenia światłem białym oraz IR.

Rejestracja Obrazu

Do rejestracji użyjemy jednodyskowego rejestratora NVR2104-S3 posiadającego kompaktowe wymiary, niewielką masę  i możliwość podłączenia 4 kamer IP o rozdzielczości do 12Mpx oraz obsługę dysków do 16TB.

Transmisja

Żeby cały system miał sens, należy podłączyć nasz rejestrator do Internetu, w większości wypadków najlepiej sprawdzi się rozwiązanie oparte na sieciach komórkowych. Zaproponuję tu modem firmy Teltonika TRB140 będący rozwiązaniem przemysłowym pracującym w zakresie 4G (LTE)–Cat 4 do 150 Mbps, 3G–do 42 Mbps, 2G–do 236.8 kbps, jego zaletą jest szerokim zakresie temperatur oraz elastyczność pod kontem zasilania: przemysłowy wtyk czteropinowy o tolerancji zasilania od 9V do 30V, oraz zasilanie Passiv PoE po zapasowych parach z tolerancją od 9V do 50V, a pobór prądu to mniej niż 5W.

Zasilanie

I tutaj w zależności od obiektu, a właściwie sytuacji energetycznej na nim zastanej, mamy dwie drogi:

  1. Gdy sytuacja energetyczna na obiekcie jest w miarę jasna, a system ma zapewnić zasilanie w przypadku sporadycznych awarii to możemy zastosować następujący zestaw, który możesz zakupić w naszym sklepie!

Całość przy 2 kamerach, rejestratorze, dysku 2TB i modemie LTE powinna nam pobierać około 25W (musimy pamiętać że dysk przy starcie może mieć chwilowy pobór mocy rzędu 1,8A

  1. Na obiektach gdzie zasilanie sieciowe 230V jest dostępne przez 8 godzin w ciągu doby, lub zasilanie pobieramy z latarni ulicznej, która jest załączana tylko w nocy, lub gdy zasilanie jest dostępne z agregatu tylko w godzinach pracy robotników:

Do takich rozwiązań firma ATTE proponuje zasilacz AUPS-100-122-OF w specjalnej wersji zmodyfikowany w taki sposób aby zwiększyć prąd ładowania do 6 A, i jak najszybciej naładować akumulator, do zasilania odbiorników pozostaje nam 2A, w takiej konfiguracji mamy możliwość podłączenia większego akumulatora i szybkiego go naładowania.

Jednak z racji obniżonego prądu na wyjściu do 2A musimy rozsądnie dobierać odbiorniki tak aby suma pobieranego prądu nie przekraczała 25W, w przypadkach przekroczenia tej wartości musimy zastosować kolejny zestaw zasilacza + akumulator. Warto wtedy podzielić system na sekcje ze względu na napięcie jakie pobierają urządzenia:

Przykładowy zestaw urządzeń:

Sekcja odbiorników zasilanych z 12V DC

Sekcja odbiorników zasilanych z POE 48V lub PoE 24V

Tak dobrane zestawy urządzeń dają nam możliwość całodobowego nadzoru nad obiektem. Możliwość wysyłania powiadomień w przypadku próby wtargnięcia do chronionego obiektu, możliwość uzbrojenia i rozbrojenia systemu ręcznie lub według harmonogramu, (pomimo rozbrojenia system nadal rejestruje obraz i zdarzenia). W przypadku wykrycia intruza system może wysłać powiadomienie do nas lub na stację monitorowania, uruchomi sygnalizację akustyczno-optyczną dostatecznie intensywną aby wypłoszyć zaskoczonego intruza.

Jednocześnie dzięki zastosowaniu kamer z zaimplementowanym algorytmem AI klasyfikującym obiekty system znacznie ogranicza fałszywe alarmy dzięki czemu będziemy powiadamiani tylko w ważnych przypadkach.